Fakultet strojarstva, računarstva i elektrotehnike i Sveučilište u Mostaru organizirao je „Dan otvorenih vrata Tvornice za učenje/Centra za digitalizaciju“ kako bi se prezentirali rezultati projekta „Povećanje konkurentnosti mikro, malih i srednjih poduzeća digitalizacijom - IC SMED“ i projekta “Ponovno povezivanje sveučilišta i gospodarstva radi poticanja inovacija“.
Cilj Dana otvorenih vrata bio je upoznati lokalne gospodarstvenike, posebno one iz sektora metala i plastike, kao i druge interesne skupine o mogućnostima koje nudi Tvornica za učenje za razvoj mikro, malih i srednjih poduzeća, kojima će biti omogućeni uvjeti za unapređenje novim znanjima i opremom iz područja digitalizacije. - Ovo je put razvoja Sveučilišta, razvoja transfera znanja, danas slavimo festival inovacija, povezanosti, znanja, perspektive i mogućnosti. Projekt ide dalje, zahvaljujem dekanu Stojkiću koji je inzistirao na njemu, a osobno ću se potruditi s menadžmentom Sveučilišta da projekt još više jača zajedno s onim pozitivnim ljudima koji žele raditi ovakve stvari - kazao je rektor SUM-a, prof. dr. Zoran Tomić.
Tvornica za učenje povezuje akademsku zajednicu i gospodarstvo, ona je mjesto praktične primjene akademskog znanja, gdje se testiraju novi poslovni i proizvodni modeli, a zatim implementiraju u poduzećima. Tvornica za učenje/Centar za digitalizaciju djeluje u okviru Sveučilišta u Mostaru, Fakulteta strojarstva, računarstva i elektrotehnike i predstavlja mjesto suradnje poduzeća i akademske zajednice uz podršku institucija. Predsjednik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije dr. sc. Nevenko Herceg kazao je kako je Tvornica za učenje sjajan primjer suradnje gospodarstva s jedne i akademske zajednice s druge strane te županijske vlasti s treće strane. - Danas svjedočimo dinamičnoj demonstraciji digitalizacijskih studija i prezentaciji visokih tehnologija koje će se moći koristiti ovdje u Tvornici za učenje za potrebe lokalnih poduzeća i studenata. Radi se o visokoj tehnologiji, robotici, mjeriteljstvu, korištenju 3D laserske tehnologije, reverzibilnom inženjerstvu… Sve to bit će od značajne pomoći našim lokalnim poduzećima na razvijanju učinkovitosti, ali i našim mladim ljudima u procesu stjecanja vrhunskih suvremenih znanja – naglasio je premijer Herceg.
Ukupna vrijednost IC SMED projekta je 606.600 KM od čega EU sufinancira 479.000 KM kroz EU4Business projekt. EU4Business je projekt Europske unije koji s ciljem jačanja ekonomije BiH potiče razvoj ciljanih sektora. Ukupna vrijednost ovog projekta je 16,1 milijuna eura, a zajednički ga financiraju Europska unija s 15 milijuna eura i Savezna Republika Njemačka sa 1,1 milijuna eura te ga provode GIZ, ILO i UNDP. - Mi imamo infrastrukturu gdje možemo partnerski sudjelovati na međunarodnim projektima, ova tvornica za učenje zahvaljujući svima vama koji ste pomogli, omogućila je našim mladim profesorima, mladim asistentima i mladim studenima da budemo partneri na projektima - rekao je dekan Fakulteta strojarstva, računarstva i elektrotehnike prof. dr. Željko Stojkić.
Projekt IC SMED Fakultet implementira u partnerstvu s razvojnom agencijom Županije Zapadnohercegovačke HERAG i pet poduzeća iz sektora metala i plastike: SIK d.o.o., Škutor d.o.o., MA-COM d.o.o., TEM mandeks d.o.o. i Weltplast d.o.o., a podržan je sredstvima Europske unije i Njemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku suradnju i razvoj BMZ u okviru EU4Bussines projekta u BiH. Projekt KnowHUB se implementira u partnerstvu sa Sveučilištima i razvojnim centrima Europske Unije i Balkana u okviru Programa ERASMUS+.