Povodom Međunarodnog dana oboljelih od celijakije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održan je simpozij "Celijakija – bolest s tisuću lica". Skup je okupio velik broj stručnjaka koji su svojim predavanjima prikazali sve aspekte ove bolesti, koja je u porastu.
''I sada, ako gledamo s točke da svim pacijentima osiguramo lijekove, onda na taj način moramo gledati i ove pacijente kako bi im podržali njihovu inicijativu za što veće sufinanciranje njihovih potreba. Prevalencija celijakije je 7%, što je više od upalnih bolesti crijeva", izjavio je Milenko Bevanda, ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a.
U Bosni i Hercegovini se još radi na otkrivanju broja oboljelih od celijakije kako bi im se pružila adekvatna pomoć. Riječ je o specifičnoj bolesti čiji je lijek hrana.
Problem je što je veliki broj pacijenata nedijagnosticiran jer se bolest različito klinički prezentira.
"Najveći broj pacijenata u odrasloj dobi ima anemije, malnutricije, dok djeca imaju proljeve, slabije napredovanje, čak i konstipacije. Predviđa se da 80% ljudi ne zna da ima celijakiju," kazao je dr. Emil Babić, gastroenterolog.
Centar za stalno medicinsko usavršavanje pri Medicinskom fakultetu SUM sudjeluje u znanstveno-istraživačkim projektima te su na ovaj način upoznali javnost s celijakijom.
"Bolest je s tisuću lica, koja osim medicinske predstavlja javnozdravstveni, socijalni i psihološki problem. Epidemiološka istraživanja su potvrdila da 1% svjetske populacije danas boluje od celijakije," rekao je Ivan Ćavar, dekan Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Učestalost celijakije danas je veća nego prije 30-40 godina, a jedan od glavnih razloga za to je industrijska obrada hrane. Pacijenti se uglavnom javljaju zbog sumnje na celijakiju, a potom se ona i utvrđuje.
"Prije se mislilo da bolest zahvaća samo ranu dječju dob i da s pubertetom izlazi, no tomu nije tako. Bolest zahvaća sve bez obzira na spol i dob, te se kod djece češće prepozna zbog klasičnih simptoma," izjavila je Snježana Anić, predsjednica Udruge oboljelih od celijakije "Gluten Free".
Oboljeli od celijakije i dalje se suočavaju s visokim cijenama bezglutenskih proizvoda i manjkom financijske podrške. Celijakija se relativno lako dijagnosticira, a bezglutenska dijeta praktično pretvara oboljele u zdrave osobe, zaključeno je na današnjem simpoziju.